Falafel

Falafel je dio svakodnevne kuhinje zemalja Bliskog istoka, u Izraelu se smatra nacionalnim jelom a njegovo podrijetlo seže daleko u prošlost, još u vrijeme egipatskih beduina. Zadnjih godina je sve popularniji i na Zapadu a ako ste ga ikada probali onda vam je potpuno jasno i zašto!
Te mekane aromatične kuglice od slanutka su definitivno moj favorit ( znam da to kažem za gotovo svako jelo koje objavim ali imam puno favorita :)) . Radim ih na sto načina i kombiniram na jednako toliko. Svaki put dodam ili oduzmem nešto novo. Možda mi je upravo zbog toga bilo najteže napisati upravo ovaj recept, jer ih ja radim ‘od oka’ od početka do kraja. Obično ih pečem u pećnici bez ulja, što je svakako zdravija varijanta.

Po želji ih možete i pržiti u ulju, tako će biti malo mekši i malo hrskaviji.  Ali u tom slučaju je potrebno pripaziti da se smjesa ne raspadne u dodiru s vrućim uljem pa ja u pripremi uvijek dodam i “flax egg” (flax egg jednostavno napravite tako da pomiješate žlicu mljevenog lana sa dvije žlice vode i pustite 10ak minuta da se stvori želatinasta smjesa. Mješavinu lana i vode možete koristiti u svim receptima u kojima se jaje koristi kao vezivo. Umjesto jaja naravno 🙂 To se posebno odnosi na slana jela, u slatkima je meni zgnječena zrela banana omiljena zamjena)

Falafel  stvarno možete poslužiti na mnogo načina: u pita kruhu, u tortiljama, uz razne lisnate salate, hummus, tahini umak, umak od jogurta….Eksperimentirajte i pronadjite svoju omiljenu kombinaciju.
Ja sam se danas  zaželila kremaste palente ( još jedan favorit) pa sam odlučila napravit pomalo neobičnu kombinaciju palente, falafela i svježe hrskave salate uz osvježavajući dressing  od jogurta i senfa.

Definitivno kombinacija vrijedna ponavljanja!

Sastojci za falafel ( oko 15-ak komada)

  • 300 grama kuhanog slanutka + 2 žlice aquafabe ( tekućine  u kojoj se slanutak kuhao)
  • 2 režnja češnjaka
  • 1 mali ljubičasti luk
  • 2 žlice nasjeckanog peršina
  • Žličica kumina
  • Žlica maslinovog ulja
  • Žličica soli
  • Prstohvat chilli papričice
  • 2 žlice brašna ili sitnih zobenih pahuljica  ( ili više po potrebi)
    *ja sam koristila brašno slanutka ali slobodno stavite brašno koje preferirate

Postupak:

Sve sastojke osim brašna stavite u multipraktik i zblendajte. Ne trebate dugo blendati, slobodno ostavite lagano mrvičastu teksturu. Dodajte brašno i lagano miješajte dok ne dobijete mekanu smjesu od koje možete raditi kuglice. Ako vam je smjesa preljepljiva i previše vam ostaje na rukama dodajte jos malo brašna. Dobivenu smjesu pustite 15, 20 minuta da odmori u hladnjaku. Radite male kuglice i lagano ih spljoštite kako bi se što bolje ispekle ( ako ih pržite u dubokom ulju slobodno ih ostavite potpuno okrugle).
Oblikovane kuglice stavite oko sat vremena u hladnjak. ( ovaj korak nije nužan no meni se pokazao jako korisnim)
Kuglice posložite u posudu obloženu papirom za pečenje i pecite oko 15 minuta, okrenite ih i pecite još 10ak minuta na 180 stupnjeva.


Falafeli su gotovi kad poprime zlatno-smedju boju.
Palentu skuhajte po uputama na pakiranju, no imajte na umu da nam za ovaj recept bolje paše malo mekša palenta pa skuhajte po omjeru 1:4 ( šalica palente na 4 šalice vode)
Kad je palenta skuhana, dodajte joj malo naribane veganske mozzarele i dobro promiješajte.
Toplu palentu stavite na tanjur i na nju posložite povrće po izboru ( ja sam danas koristila naglo pečene jablanovače, sirovi mladi špinat, klice cikle i izdanke ljubičaste rotkvice) i falafele te poslužite uz ohladjeni dressing od jogurta.

Za dressing vam je potrebno:

  • Šalica sojinog jogurta
  • 2 žličice Dijon senfa
  • Žlica jabučnog octa
  • Žlica maslinovog ulja
  • Prstohvat soli

Sve sastoje stavite u veću staklenku, poklopite i dobro protresite dok se svi sastojci ne sjedine i ne dobijete glatku homogenu smjesu.

Dobar tek i uživajte 😉

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.